Koris “Maska”, noslēdzot īpaši darbīgo pagājušo sezonu un iesākot tik zīmīgo Latvijas simtgades gadu, trīs nedēļas ir pavadījis Austrālijā, nesot Latvijas kormūziku šajā tik tālajā zemē, priecējot gan vietējo latviešu sabiedrību, gan citus Austrālijas iedzīvotājus un viesus. Šīs trīs nedēļas ir bijušas dažādiem piedzīvojumiem un jaunu draudzību sākumiem piepildītas.

 

25. decembrī – pāris dienu pēc kora “Maska” un Vestarda Šimkus kopīgi nosvinētajiem ZieMASKAsvētkiem , koris sēdās lidmašīnā un devās pāri puspasaulei uz Austrāliju savā pirmajā koncerttūrē ārpus Eiropas. Ja neskaita neveiksmi ar to, ka divām trešdaļām kora bagāža palika Pekinā, koris veiksmīgi nokļuva Austrālijā un jau 28. decembrī priecēja 35. Austrālijas latviešu jauniešu dienu apmeklētājus ar uzstāšanos atklāšanas koncertā, pirmo reizi dziedot vasaras kleitiņās, šortos un pludmales čībās, jo koncerta tērpi joprojām bija kaut kur starp Pekinu un Sidneju. Jau nākamajā dienā korim bija divarpus stundu garš koncerts Sidnejas latviešu namā, kas pulcēja pilnu zāli gan vietējo latviešu, gan citu interesentu. Ar koncerta recenziju variet iepazīties laikrakstā “Latvietis”.

Gada pēdējā dienā kora mākslinieciskais vadītājs Jānis Ozols ar kora palīdzību vadīja meistarklasi Sidnejā vietējai koru sabiedrībai, parādot gan labākos iedziedāšanās un vokālos vingrinājumus, gan kopīgi izdziedot vairākas dziesmas no gaidāmajiem Latvijas simtgadei veltītajiem dziesmu svētkiem. Arī jauno 2018. gadu koris sagaidīja Sidnejā jautrā pulkā kopā ar Austrālijas latviešiem, radot arvien jaunas draudzības.

Foto: Rūdis Dancis

3. janvārī koris devās uz Dienvidaustrālijas štata galvaspilsētu Adelaidi, kur pēc labi pavadītām brīvdienām 6. janvārī Adelaides Sv. Pētera baznīcā tika sniegts kora vēsturē karstākais koncerts 42.5°C temperatūrā.

Tālāk koris mēroja ceļu  uz Melburnu gar okeānu pa Great Ocean Road, izbaudot burvīgus apskates objektus, dabas takas un neaizmirstamus skatus trīs dienu garumā. Kaut arī Melburnā sākotnēji meistarklase nebija paredzēta, vietējie kori – jauktais koris “Daina” un vīru koris “Veseris”, tik ļoti vēlējās smelties zināšanas no kora diriģenta Jāņa Ozola un dziedāt plecu pie pleca ar maskiešiem, ka ārpus kārtas neilgi pēc mūsu ierašanās Melburnā 10. janvārī šāda iespēja tika organizēta.

Foto: Roberts Birze

Īpaša kora uzstāšanās notika 12. janvārī, kad koris sniedza neilgu ‘pop-up’ koncertu Viktorijas štata bibliotēkas skaistajā un skanīgajā “Cowen Gallery”. Koris “Maska” īpaši novērtēja iespēju kļūt par latviešu kormūzikas  un kultūras vēstnieku Latvijas simtgades gada iesākumā, nesot Latvijas vārdu šajā tālajā zemē. Koncerta apmeklētāju vidū bija daudz vietējo iedzīvotāju un pilsētas viesu, kuri tika iepazīstināti kā ar latviešu kormūzikas klasiku, tā ar mūsdienu komponistu kormūzikas pērlēm. Jau 13. janvārī koris sniedza apjomīgu koncertu Melburnas latviešu namā atkal jau priecējot gan vietējo latviešu sabiedrību, gan iepriekšējā dienā ieinteresētos viesus ar daudzpusīgu koncertu.

Korim ir patiess prieks par Austrālijā pavadīto laiku. Izsakām lielu pateicību vietējai latviešu sabiedrībai, īpaši ģimenēm, kuras laipni uzņēma koristus gan Sidnejā, gan Melburnā, kā arī aktīvajām koncertu organizatorēm Sandra Draguns un Anitai Andersonei. Šī koncerttūre paliks īpašā kora un katra korista atmiņā kā neaizmirstams piedzīvojums.