Jānis Ozols

ozols

Diriģents Jānis Ozols (1980) ir viens no Latvijas redzamākajiem un harizmātiskākajiem diriģentiem, zināms arī kā kādreizējais vokālās grupas „Cosmos” dalībnieks.

Muzikālo izglītību sācis iegūt Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā un turpinājis Rīgas Doma kora skolas kordiriģēšanas klasē. Bakalaura grāds iegūts Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā kordiriģēšanas klasē pie profesora Sigvarda Kļavas, bet maģistra grāds kordiriģēšanā — pie profesora Jāņa Zirņa. 2013. un 2014. gadā Jānis Ozols studējis simfoniskā orķestra diriģēšanu Zviedrijas Karaliskajā mūzikas koledžā.

Kā vokālās grupas „Cosmos” dziedātājs Jānis Ozols ir sadarbojies ar tādiem pasaulē atzītiem mūziķiem kā Bobijs Makferins (Bobby McFerrin), The Real Group, Take 6, The Manhattan Transfer, The Hilliard Ensemble, The New York Voices un īslandiešu mūzikas ikonu Bjorku. „Cosmos” ieguvuši uzvaru jauno izpildītāju konkursā „Jaunais vilnis” 2004. gadā un Latvijas Lielo mūzikas balvu 2009. gadā.

Paralēli dziedāšanai „Cosmos”, Jānis aizvien sevi pierādījis kā vienu no talantīgākajiem Latvijas diriģentiem. 2000. gadā izveidotais jauniešu koris „Maska” Jāņa Ozola vadībā pašlaik ir viens no labākajiem amatieru koriem Latvijā. Diriģents savu talantu un darba spējas pierādījis piedaloties Jāzepa Vītola starptautiskajā diriģentu konkursā 2009. gadā, kur ieguvis godpilno 3. vietu. Jānis ieguvis labākā diriģenta apbalvojumus arī vairākos starptautiskos koru konkursos un bieži tiek aicināts konkursu žūriju sastāvos.

Jānis Ozols aktīvi iesaistās Latvijas akadēmiskās mūzikas dzīves procesos, būdams vairāku koru diriģents, kā arī, kopš XXV Vispārējiem latviešu dziesmu svētkiem, esot Rīgas apriņķa koru virsdiriģents.

Jānis ir diriģents, kurš neapstājas pie sasniegtā un nemitīgi turpina attīstīt savu talantu. Viņa muzikālais redzējums nereti atšķiras no ierastā. Viņš ir atvērts jaunām un radošām idejām, eksperimentiem. Šīs ir īpašības, kas viņu atšķir no citiem kolēģiem, kā arī ļauj piepildīt Jāņa, kā mākslinieka, radošās ieceres.

Jānis ir precējies divu bērnu tēvs un divu kaķu saimnieks. Papildu saspringtajam dzīves ritmam Jānis aizraujas ar ēst gatavošanu un savus kulināros sasniegumus publicē blogā „Restorāns Mājās un ne tikai… (dirigents.blogspot.com).

Laura Jēkabsone

Laura Jēkabsone

Laura Jēkabsone (1985) ir daudzpusīga māksliniece, kura plašākai sabiedrībai pazīstama kā vokālās grupas “Latvian Voices” līdere un komponiste.

Laura savu muzikālo izglītību sāka Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā, kur 2005. gadā absolvēja kordiriģentu nodaļu. Studijas turpināja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur 2009. gadā iegūts mūzikas skolotāja bakalaurs.

Papildus akadēmiskajai izglītībai, Laura apmeklējusi meistarklases gan kordiriģēšanā pie Rafaela Immosa (Rafael Immos, Šveice), gan a capella dziedāšanā pie „King Singers” (Apvienotā Karaliste), „The Hilliard Ensemble” (Apvienotā Karaliste) un Kima Nazarjana (Kim Nazarian, New York Voices, ASV).

Laura jau ilgstoši darbojas Latvijas akadēmiskās un kormūzikas dzīvē, kopš 2000. gada strādājot kā pedagoģe un vadot dažādus kolektīvus. Pirmais kolektīvs, kura vadību Laura uzņēmās, bija Tilžas kultūras nama bērnu vokālā studija „Evrili”. Tam sekoja nokļūšana E. Kauliņa Lielvārdes vidusskolas jauktā kora „Bel Canto” vadībā, paralēli uzņemoties Skrīveru Kultūras centra sieviešu vokālā ansambļa „Akcents” vadību, kurā Laura joprojām darbojas. Laura strādājusi Rīgas Doma kora skolā, mācot pašus mazākos — sagatavošanas klasi. Kopš 2006. gada Laura ir neatņemama kora „Maska” sastāvdaļa.

Īpaša vieta Lauras dzīvē ir vokālajam ansamblim „Latvian Voices”, kuru kopā ar pārējām ansambļa meitenēm nodibināja 2009. gadā. Tieši Laura ir tas cilvēks, kurš rada lielāko daļu originālskaņdarbu, kurus meitenes izpilda. Kopā ar „Latvian Voices” izcīnītas uzvaras Vokal Total konkursā Grācā, Austrijā (2011), A Capella festivālā Leipcigā, Vācijā (2012) un VII Pasaules Koru Olimpiādē Sinsinati, ASV (2012).

Paralēli dziedāšanai, Laura Jēkabsone ir gan Latvijā, gan pasaulē atzīta komponiste. Laura uzvarējusi vokālās grupas Amarcord (Vācija) aranžējumu konkursā (2011), ar tautasdziesmas “Pūt Vējiņi” aranžiju, nominēta Contemporary A Capella Award for Best folk/world song (2014) un iekļuvusi finālā Starptautiskajā Jan Sibelius kompozīciju konkursā (2015). Nu jau Laura veido savus skaņdarbus visu veidu muzikālajiem sastāviem. Koris “Maska” ar prieku izpilda Lauras Jēkabsones oriģinālmūziku, un kora iemīļotais skaņdarbs “Dindaru Dandaru” ir iekļauts krājumā “Latvian Voices: Dziesmu izlase I” (2015), kurā apkopoti Lauras a capella skaņdarbi sieviešu koriem un ansambļiem. 2015. gadā Laura radīja īpašu skaņdarbu XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu svētku garīgās mūzikas koncertam “Lūgšana Latvijai”, aranžējot populārāko lietuviešu baznīcas melodiju “Marija, Marija”. Viens no jaunākajiem darbiem Laurai tapis sadarbībā ar zviedru a cappella grupu “The Real Group”, aranžējot latviešu tautasdziesmu “Tumša nakte, zaļa zāle”.

Ārpus aktīvās darbības mūzikas pasaulē, Laura pavada brīvo laiku kopā ar draugiem, nododoties daudzām citām radošām lietām. Viena no nozīmīgākajām nodarbēm ir videoklipu filmēšana, kas nu jau ir pāraugusi daudz profesionālākā formā, Laurai kļūstot par TV raidījuma vadītāju („Hobiju sestdiena”, TV360). Bet, kad Laura ir vienatnē, tad kāda grāmata vienmēr atradīsies blakus.

Eduards Vācietis

Eduards Vācietis (1989) ieguvis bakalaura grādu operdziedāšanā Norvēģijas Mūzikas augstskolas profesores Barbro Marklundas-Pētersones dziedāšanas klasē. 2009. gadā absolvējis Rīgas Doma kora skolas vokālās dziedāšanas klasi Valdas Tračumas vadībā.

Jau bērnībā sevi pierādījis kā talantīgu un perspektīvu dziedātāju, piedaloties V. A. Mocarta operas “Burvju flauta” iestudējumā Latvijas Nacionālajā operā (viena no trīs ģēniju lomām). Piedalījies Latvijas vokālo pedagogu asociācijas rīkotajās meistarklasēs. Alīdas Vānes starptautiskā vokālistu konkursa Ventspilī pirmās vietas ieguvējs (2008), trešās vietas ieguvējs Valsts vokālistu konkursā Daugavpilī (2008). Piedalījies Štutgartes Baha akadēmijas projektā Helmuta Rīlinga vadībā, izpildot Bendžamina Britena Kara rekviēmu (2007). Piedalījies V. A. Mocarta Dons Žuāns iestudējumā Vilhelma teātrī Štutgartē (2013), kā arī Oslo Operas festivālā (2013). Vokālo meistarību apguvis arī dažādās meistarklasēs pie Sir Thomas Allen (Apvienotā Karaliste), Anitas Garančas (Latvija), David L. Jones (ASV), Emma Kirkby (Apvienotā Karaliste), Benton Hess (ASV) u. c.

2013.gadā sniedzis F.Šūberta vokālās kamermūzikas koncertus Rundālē un Rīgā, kā arī sadarbojies ar Latvijas Koncertiem izpildot solopartijas F.Mendelszona-Bartoldi Elija, K.Orfa Carmina Burana, u.c. Ieskaņojis muzikālo skaņu celiņu BBC seriālam Karš un Miers. Kā baritona debija Latvijas klausītāju ausīm lielas formas žanrā minama Poncija Pilāta partija Jāņa Pasijas atskaņojumā Andra Veismaņa vadībā 2016.gada ciešanu laikā.

Kopš 2013.gada augusta Eduards ir Valsts akadēmiskā kora “Latvija” kora mākslinieks un solists, kā arī vokālās nodaļas pedagogs Rīgas Doma kora skolā.

Brīvajos brīžos Eduards piekopj aktīvu dzīves veidu. Vai tie būtu pārgājieni un dabas baudīšana vai arī kāds sporta veids kā florbols un basketbols. Garie ziemas vakari tiek pavadīti draugu entuziastu lokā “skrūvējot” un atgriežot dzīvē senus un senākus motospēkratus. Savukārt vasarā var baudīt ziemas augļus un šo spēkratu motoru pavadībā ķert dzestro vasaras vēju.